fbpx

Zrezygnuj z jednorazowych foliowych reklamówek

 

Co roku świat produkuje prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Co daje ok. 18 milionów ton odpadów rocznie. Jedną reklamówkę wykorzystujemy średnio ok 25 minut, po czym już jako śmieć zalega ona przez 100 do 400 lat. Ale za nim taka reklamówka zniknie całkowicie, rozpada się na drobne cząsteczki przenikając wszędzie do gleby, wody i powietrza zatruwając ludzi i zwierzęta.

Tak więc każdorazowa rezygnacja z plastikowej jednorazówki jest na wagę złota. A jak możemy zrezygnować z popularnych reklamówek? Poniżej podam kilka przykładów jak ograniczyć ilość reklamówek nie odczuwając dużego dyskomfortu.

 1. Siatki wielokrotnego użytku (najlepiej z naturalnych materiałów)
  • Ponieważ nie każdy lubi planować wcześniej swój dzień, polecam wozić kilka siatek w samochodzie, co zapobiegnie ciągłemu kupowaniu siatek “Eko ;)”.
  • Bardzo fajnym rozwiązaniem jest akcja Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste “Torby bumerangi” – polega to na tym iż właściciel sklepu stawia skrzynkę do tego przeznaczoną, ktoś kto już uzbiera dużą ilość toreb wielorazowych może się ich pozbyć wrzucając niepotrzebne siatki do tej skrzynki. Z kolei ktoś kto zapomni siatki na zakupy może sobie wziąć taką torbę bezpłatnie.
  • Na rynku dostępne są także siatki, które po złożeniu mieszczą się do torebki.
  • Kosz wiklinowy świetnie chroni produkty przed zgnieceniem.
  • Pudełko kartonowe, jeśli już zapomnimy siatki lub okaże się że zrobiliśmy większe zakupy niż planowaliśmy można wykorzystać pudełka kartonowe z opakowań zbiorczych.
 2. Kolejny sposób to wypełnianie siatek, chodzi o to by nie pakować każdego produktu do osobnego woreczka.
 3. Wielorazówki” – pakowanie pieczywa czy owoców w plastikowe jednorazówki jest chyba największym śmieciowym problemem. Dlatego też warto zaopatrzyć się w materiałowe woreczki na produkty kupowane luzem. Woreczki takie można prać i używać wielokrotnie. Mając kilka takich woreczków przy codziennych zakupach możemy zaoszczędzić światu mnóstwa jednorazówek.
wielorazówki - eko sklep
Woreczki wielorazowe – sklep ekologiczny

Sklep ekologicznyWielorazówkiWoreczki wielorazowe